2.1. Вікно опреаційної системи WINDOWS


Основні структурні елементи типового вікна Windows. Вся робота з ОС Windows та її додатками проходить у вікнах. Вікна типові і відповідають визначеному стандарту.
Елементи вікон:
1. Рядок заголовок – верхній рядок вікна, в якому виводиться ім’я об’єкта: папки, додатку, документа, які в нього завантажено. Ліворуч від імені знаходиться кнопка-піктограма, при натискуванні на яку відкривається системне меню управління вікном.
У правій частині рядка заголовка розміщені три кнопки управління вікном:
  • кнопка Свернуть дозволяє згорнути вікно в піктограму, розташовану на панелі задач. Для відкриття вікна досить клацнути по цій пйктограмі мишею.
  • кнопка Развернуть чи Восстановить може виконувати дві функції: в першому випадку вікно розгортається на весь екран, в другому - вікно набирає попереднього вигляду.
  • кнопка Закрити забезпечує повне закриття вікна і самого додатку, з яким працює користувач.
2. Нижче рядка заголовка знаходиться рядок меню. Кількість меню у цьому рядку для різних додатків може бути різна, але такі як - Файл, Правка, Вид, ? - присутні завжди.
Меню Файл використовують для роботи з файлами, папками, дисками та ярликами.
Меню Правка використовують для вибору об’єктів та їх редагування.
Меню Вид призначено для зміни параметрів перегляду інформації у вікні.
Меню ? використовують для отримання довідкової інформації.
3. Під рядком меню розміщена панель інструментів. Це кнопки, які дублюють основні команди меню. Натискання кнопки забезпечує виконання команди без відкриття меню. Внизу вікна розміщено рядок стану. У ньому виводиться інформація про об’єкти, розташовані у вікні, та інформація про вибрану команду меню.
Панель інструментів та рядок стану можна усунути з вікна, якщо зняти відповідні відмітки в меню Вид.
Якщо інформація, яка виводиться не вміщується у вікні, то автоматично з’являються смуги прокрутки з кнопками управління. З їх допомогою забезпечується переміщеня інформації у горизонтальному або вертикальному напрямках.
Діалогові вікна. З’являються на екрані після виконання команди, назва якої має в кінці “…”. Діалогове вікно має свій формат, розміри його не зміються, немає кнопки згорнути. Має кнопки “Оk’’, “Отмена”. Діалогові вікна використовуються для налагодження програми у випадку конфліктної ситуації, для введення додаткових параметрів.
Елементи вікна
Елементи діалогового вікна
Елементи діалогових вікон:

Вкладка – допомагає відкрити допоміжну сторінку діалогового вікна.
Поле – має вигляд рамки з назвою, у рамку записується текст або команда.
Поле із списком – знаходиться поточне значення і ▼, при клацанні на якому відкривається перелік можливих параметрів.
Лічильник – має у полі поточне значення і кнопки Δ.
Прапорець – має вигляд одного квадратного віконця з назвою параметра поруч. Треба клацнути у віконці,щоб з’явилася .
Перемикач – має вигляд групи із двох або більше круглих віконець з назвами параметрів праворуч. Клацнути, щоб з’явилася •
Регулятор – для поступової зміни величини параметру.